W Polsce znajduje się wiele obiektów mających historyczne znaczenie, a które do niedawna były zaniedbane. Upadek komunizmu zaowocował między innymi tym, że ludzie nagle zaczęli na nowo odkrywać skarby znajdujące się w ich rodzinnych miejscowościach. Zaczęto odrestaurowywać zamki, pałace, czy nawet bunkry pamiętające czasy drugiej wojny światowej. Ich wnętrza służą obecnie jako hotele, restauracje, kluby czy muzea. Drugie życie historycznych wnętrz pozwala mieć nadzieję, że przetrwają kolejne wieki.
Idea, aby w starych zamkach, tak polskich jak i krzyżackich, urządzać hotele i robić robić z nich przedsięwzięcia komercyjne, przyjęła się fantastycznie. Często zamek, któremu przywrócono życie, staje się lokomotywą ciągnącą gospodarkę całej miejscowości. Wesele na zamku, czy nawet wycieczka z noclegiem w murach pamiętających czasy Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego to coś, na co bogacące się społeczeństwo jest gotowe wydać coraz więcej pieniędzy. Dochody zamków – hoteli rosną, ich wnętrza pięknieją. Niektóre stają się przedsięwzięciami komercyjnymi (nad którymi jednak pieczę trzyma konserwator zabytków), inne natomiast stawiają przede wszystkim na rekonstrukcję, funkcję hotelową wykorzystując przede wszystkim do finansowania renowacji i rewitalizacji.
Całkowitą liczbę zamków znajdujących się w Polsce, których wnętrza zamieniono w hotele lub inne obiekty komercyjne trudno oszacować, tym bardziej, że coraz więcej takich obiektów zostaje odkrytych i sprzedanych inwestorom. W wielu miejscach przerabia się również stare, wojskowe koszary na hotele i pensjonaty. Obiekty te są na tyle młode wiekiem, że w przypadku chęci przebudowania ich konserwator zabytków przeważnie nie zgłasza zażaleń. Wnętrza takich przebudowanych koszar w niczym nie przypominają tego, czym były pierwotnie – pokoje w których na piętrowych łóżkach nocowało po kilku lub kilkunastu żołnierzy odnowiono, często też podzielono na miejsce i stworzono z nich miejsca doskonale dostosowane do tego, aby można było spędzać w nich wakacje.
W całej Polsce powstają też nowe muzea. Potencjał po temu mają nie tylko zamki i pałace, ale również bunkry, zarówno wznoszone w latach II WŚ jak i później. Coraz więcej ludzi podróżuje po Polsce w poszukiwaniu historii zapomnianych lub zatajonych, a przez to tym bardziej fascynujących. Właśnie dlatego takim powodzeniem cieszą się dawne bazy atomowe, obiekty Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego czy śląskiego Riese. W wielu polskich miastach pozostały też schrony w pełni przystosowane do ataku bombowego czy nawet jądrowego. Obecnie zagrożenie atakiem jądrowym czy bombardowaniem jest niewielkie, dlatego w niektórych schronach urządzane są wystawy, a w jeszcze innych imprezy.
Historyczne wnętrza mają wreszcie liczne kamienice, które wybudowane zostały przed wiekami a które w większości znajdują się obecnie w prywatnych rękach. Co prawda nie są one udostępnione do zwiedzania, jednak ich właściciele nauczyli się już o nie dbać. Dziedzictwo historyczne zamieszkiwanych przez Polaków terenów jest niezwykle bogate i bardzo dobrze, że wreszcie zaczęliśmy zdawać sobie z tego sprawę. Wartość wnętrz starszych i młodszych doceniają nie tylko sami Polacy podróżujący po kraju, ale także goście z zagranicy, którzy przybywają tu coraz częściej. Tym niemniej nadal mamy wiele wnętrz, które czekają na rewitalizację i udostępnienie do zwiedzania.
Najnowsze komentarze