Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że „cuda techniki” są na wyciągnięcie ręki praktycznie każdej osoby. Dotyczy to również technologii związanej z zabezpieczeniami. To właśnie innowacyjne rozwiązania technologiczne z tej branży są obecnie najskuteczniejszym sposobem na zapobiegnięcie włamaniom, manipulacjom oraz nieautoryzowanym wejściom. Efektywny system monitorowania wymaga jednak rozsądnego planowania i kompletowanie poszczególnych ogniw układu monitorowania. W dzisiejszym artykule podpowiemy w jaki sposób zaplanować kompletowanie skutecznie i ekonomicznie. Zapraszamy do lektury!
Planowanie wstępne
Jeśli podjęliśmy decyzję o zastosowaniu systemu monitorowania warto skupić się przede wszystkim na zaplanowaniu kryteriów wstępnych. Wówczas pod uwagę musimy wziąć wielkość obiektu, aby móc skutecznie skompletować wystarczającą długość okablowania oraz jego rodzaj. Kluczowe w tej kwestii będzie także określenie ilości oraz rodzaju kamer, które należy rozmieścić w obszarach newralgicznych. Na tym etapie niesamowicie ważne jest zdefiniowanie swoich potrzeb, bowiem współczesne rozwiązania monitoringu wizyjnego umożliwiają nam wiele funkcji dodatkowych, które niestety kosztują i to nie mało. Na koniec planowania wstępnego ważną informacją będzie określenie środowiska obsługiwanego przez monitoring – a zatem warto odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy monitorować tylko wnętrze obiektu, czy dodatkowo obszar zewnętrzny.
Jak skutecznie dobierać urządzenia?
Po planowaniu wstępnym przyszedł czas na dobór urządzeń. Pod uwagę należy brać nie tylko ilość urządzeń pracujących na danym obiekcie, a także możliwość zastosowania innych instalacji – m.in. systemu alarmowego, który często idzie w parze z monitoringiem wizyjnym. Kolejny dylemat stanowi także rodzaj urządzeń ze względu na podłączenia – możemy wybrać system bezprzewodowy korzystający z sieci Wi-Fi, a także system analogowy działający niezależnie. Wtedy znaczenie będzie miał także rodzaj okablowania. Zanim jednak skupimy się na dodatkach, warto wybrać przede wszystkim odpowiednie kamery.
Kamery stanowią najważniejsze urządzenia monitoringu, mówi przedstawiciel elektromaniacy. Skuteczna praca systemu zależy przede wszystkim od jakości generowanego obrazu, funkcji analitycznych, a także trybów pracy oraz rozdzielczości. Istotne znaczenie ma również kąt widzenia kamery oraz funkcje dodatkowe takie jak możliwość sterowania kamerą podczas bieżącego podglądu. Kamery dzielimy przede wszystkim na wewnętrzne oraz zewnętrzne, które to cechują się trwałą obudową oraz odpornością na warunki atmosferyczne i inne zagrożenia.
Podsumowanie oraz wnioski
Ekonomia, wydajność, specyfika obiektu oraz skuteczność – to najważniejsze aspekty towarzyszące planowaniu oraz kompletowaniu urządzeń wchodzących w skład systemu monitorującego. Duże znaczenie ma także dostępność materiałów na rynku oraz nasze indywidualne potrzeby. Bez względu na rodzaj systemu jednego możemy być pewni – jest to inwestycja, która z pewnością będzie się opłacać.
Najnowsze komentarze