Celowniki noktowizyjne to urządzenia elektrooptyczne (analogowe lub cyfrowe), które umożliwiają celowanie w słabych warunkach oświetleniowych – głównie w nocy, ale nie tylko. Są często wykorzystywane zwłaszcza przez myśliwych, ponieważ w znacznym stopniu zwiększają pewność oraz bezpieczeństwo polowania. Większość dostępnych na rynku modeli ma postać lunety, montowanej bezpośrednio na broni palnej.
Zastosowanie celownika noktowizyjnego
Celownik noktowizyjny to sprzęt używany nie tylko przez myśliwych, ale również przez wojsko, służby wywiadowcze i mundurowe (policję, żandarmów itp.) czy sportowców – jednym słowem przez tych, którzy na co dzień korzystają z broni z lunetą lub lornetką. Umożliwia bowiem dobrą widoczność celu (np. zwierzyny, żołnierza przeciwnej armii czy tarczy strzeleckiej) nocą, w zaciemnionych pomieszczeniach, w jaskiniach, we mgle albo w warunkach silnego zadymienia czy zakurzenia. Sprzęt ten ma też niekiedy zastosowanie cywilne. Może bowiem służyć jako wspomaganie nocnego monitoringu czy do realizacji filmów o charakterze przyrodniczym.
Budowa i zasada działania
Omawiane urządzenie ma postać lunety i jest wyposażone w specjalną siatkę oraz szynę montażową, dzięki której można je łatwo i szybko osadzić na broni. Jego konstrukcja została pomyślana w taki sposób, aby nie była konieczna zmiana ustawień sprzętu właściwego. Co istotne, niemal każdy celownik odznacza się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i odpornością na wodę, a także jest dodatkowo zabezpieczony przed silnym światłem. Z tego względu doskonale wręcz sprawdza się w zmiennych warunkach, np. w trakcie polowania na zwierzynę czy misji wojskowej. Wszystkie urządzenia termowizyjne, czyli również celowniki pracują w paśmie światła podczerwonego – zupełnie niewidocznego dla ludzkiego oka. Źródłem podczerwieni jest w tym przypadku ciepło wytwarzane przez dany obiekt, gdy jego temperatura przekracza tzw. zero bezwzględne (-273,15 stopni Celsjusza). Dobrej klasy celownik powinien się odznaczać sporą rozdzielczością (minimum 384×288) i posiadać jasny obiektyw (F 1.0), a także gwarantować długi czas pracy na baterii (co najmniej 5 h).
Najnowsze komentarze