Jeżeli stoisz przed zadaniem zaaranżowania swojego mieszkania, a do tego lubisz, jeżeli wokół ciebie jest mnóstwo barw i ciekawych zapachów, rozważ aranżację w stylu indyjskim. Na pewno pozytywnie zaskoczysz tym swoich gości.
Kolory
Jeżeli zdarzyło ci się oglądać choćby jeden film z akcją osadzoną w dawnych Indiach, na pewno w głowie zapisał ci się ogromny przepych, panujący w pałacach i mnóstwo kolorów. Orientalny przepych, mnóstwo kunsztownych ozdób, to byłoby niemożliwe albo bardzo trudne do przeniesienia do polskiej rzeczywistości, ale są elementy tego stylu, które można w naszych domach, mieszkaniach zastosować. Chociażby kolory.
W stylu indyjskim biel i beż nie są tak częste. Dominują kolory mocne, wyraziste, nasycone. Dużo jest czerwieni, pomarańczowego, fioletu, żółtego. Sprawdzą się też dodatki złote, granatowe, turkusowe albo indygo. Szmaragdowa zieleń sprawdzi się na przykład w sypialni albo w salonie. Sposoby zestawiania ich są w zasadzie ograniczone tylko wyobraźnią i potrzebami urządzającego.
Meble i dodatki
Częścią stylu indyjskiego są również charakterystyczne meble oraz dodatki. Wśród tych drugich chodzi przede wszystkim o błyskotki oraz ozdoby, których w Indiach jest mnóstwo. Do Polski nie musimy oczywiście przenosić tych proporcji. Wystarczy dokonać odpowiedniej selekcji i wybrać to, co przyda nam się w kuchni, salonie, pokoju, przedpokoju. W tym ostatnim świetnie sprawdzą się małe pudełeczka, w których można trzymać klucze. Lampy z abażurem obszytym materiałem mogą stanowić piękne uzupełnienie salonu, podobnie jak dywany, które można też umieścić na ścianie i ozdobić, chociażby kolorowymi koralikami.
Jeżeli ktoś chce zdecydować się na oryginalne indyjskie meble z palisandru, musi przygotować się na niemały wydatek. Takie meble są zazwyczaj pięknie ozdobione, solidne, masywne i również trwałe. Wariant oszczędnościowy obejmuje zastosowanie oklein, które imitują egzotyczne drewno. W aranżacji mieszkania w stylu indyjskim można także uwzględnić świeczniki, przeróżne figurki, a także pojemne skrzynie i pudła.
Wśród dodatków ważne miejsce zajmują również tkaniny, z których Indie słyną od wieków. W Polsce, szczególnie w dużych miastach, nie powinno być problemów z ich dostępnością. Do wystroju można wykorzystać tkaniny jedwabne i bawełniane. Mogą służyć jako obrusy, zasłony, narzuty, a nawet pokrowce. Nadają się także jako poszewki na poduszki dekoracyjne. Te z kolei są kolejną charakterystyczną cechą stylu indyjskiego.
Zapachy i światło
Integralną składową stylu indyjskiego są też dwa istotne elementy niematerialne – oświetlenie oraz zapach w pomieszczeniu. W Polsce bez trudu można kupić kadzidełka do palenia w różnych aromatach, a także specjalne naczynia, w których się je umieszcza. Zapalone kadzidełko daje nie tylko wrażenia zapachowe, lecz również pomaga w zrelaksowaniu się, poprawieniu nastroju. Palone kadzidełka zwykle pachną bardzo intensywnie, więc jeśli ktoś ma bardzo wrażliwy węch może, zamiast nich zastosować świece zapachowe o egzotycznych aromatach.
Oświetlenie w stylu indyjskim jest kluczowym elementem w stylu indyjskim, podkreślającym klimat pomieszczenia. Najczęściej spotykane jest delikatne oświetlenie przy wykorzystaniu lamp z abażurami, które delikatnie filtrują światło. Oprócz dużych lamp często stosowane są w tym stylu mniejsze lampki i lampiony.
Zachowaj umiar i rozsądek
Najważniejsze przy aranżacji lokum na styl indyjski jest zachowanie odpowiednich proporcji i umiaru oraz zdrowego rozsądku. Jeżeli nie przesadzi się z nasyceniem mieszkania kolorami, nie umieści w nim przesadnej liczby błyskotek, będzie się mieszkać w ciekawie wyglądającym pomieszczeniu, które nie przytłacza i nie jest kiczowate. Nie kopiuj bezmyślnie, lecz inspiruj się.
Sprawdź także -> https://organicseries.pl/ oraz https://www.beautyspaexpert.pl/
Najnowsze komentarze