Mając własny kawałek ziemi, nieważne czy jest on duży, czy mały, zabudowany lub nie — zawsze warto odpowiednio go zagospodarować, stwarzając ogród, w którym będzie można się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu.
Projektowanie ogrodu — od czego zacząć?
Projektowanie ogrodu Wrocław to skomplikowany proces. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Czy będzie to ogród typowo miejski, czy wiejski, użytkowy, czy pełniący tylko funkcję dekoracyjną oraz, czy chcemy wyposażyć go w architekturę ogrodową tj. altankę, czy pergolę? Jak już mamy koncepcję zagospodarowania ogrodu, powinniśmy wykonać niezbędne pomiary działki oraz rozrysować plan terenu w odpowiedniej skali. Następnie nanieść na plan obiekty już znajdujące się w ogrodzie tj. budynki, już rosnące rośliny oraz inne elementy. Na tym etapie warto także zaznaczyć na planie wyraźne różnice w ukształtowaniu terenu, ponieważ zazwyczaj zmiany poziomu terenu, dzielą ogród na części oddzielone od siebie schodami, tarasami, ścianami czy skarpami. W tym miejscu, w razie potrzeby, można także wykonać niezbędne analizy przyrodnicze tj. warunki glebowe, naturalne cieki wodne, klimat oraz otaczającą ogród szatę roślinną.
Określanie stylu ogrodu
Mając gotowy plan terenu, przychodzi czas na stworzenie właściwego projektu. W tym momencie należy ustalić, czy ogród ma być założony zgodnie z konkretnym stylem stosowanym w architekturze krajobrazu, czy będzie to typowy ogród przydomowy z wydzielonymi częściami: dekoracyjną, wypoczynkową, użytkową i gospodarczą. Następnie, na planie terenu, wydzielamy przestrzenie, na których będą znajdowały się ścieżki i inne ciągi komunikacyjne, trawniki oraz rabaty z roślinami ozdobnymi. Warto pamiętać, że, szczególnie w małych ogrodach, powinno się zachować odpowiednie proporcje przy wydzielaniu tych przestrzeni. W przeciwnym razie można zostać z mikroskopijnym trawniczkiem przy przytłaczającej ilości roślin lub z ogromną wybrukowaną powierzchnią, przy której giną nawet najpiękniejsze okazy rośliny ozdobnych.
Część najprzyjemniejsza — wprowadzanie roślin
Wprowadzając rośliny do ogrodu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wymagania świetlne i glebowe wybranych przez nas roślin oraz na wielkość, jaką osiągną one przyszłości, za ok. 5-10 lat. Nie powinno się bowiem sadzić roślin lubiących kwaśne podłoże (różaneczniki, wrzosy), jeśli gleba jest zasadowa oraz wybierać wysokich drzew lub krzewów, gdy dysponujemy małą przestrzenią. Przed sadzeniem roślin powinniśmy odpowiednio przygotować glebę, przekopując ją i usuwając wszystkie chwasty oraz, jeżeli jest taka możliwość, zasilić ziemię odpowiednimi nawozami lub najlepiej — obornikiem. Po posadzeniu wszystkich rabat, w celu ograniczenia parowania wody z gleby i wschodów chwastów, warto zabezpieczyć ziemię ściółką np. z kory.
Najnowsze komentarze